סיוע לילדים עם צרכים מיוחדים ולבני משפחותיהם

עמותת קול הזכויות – איך זה עובד?

בשיחת הטלפון הראשונה שתתקיים בינינו אתם תדעו כהורים שאתם לא לבד ושתזכו לליווי עד שתמצו את הזכויות שמגיעות לילדיכם.

אבחנה רפואית

דבר ראשון אנחנו נברר אתכם את האבחנה הרפואית של ילדכם ואת המשמעויות של מצבו על הזכויות שיכולות להגיע לו.

בד”כ הדבר הראשון שנעשה הוא נבחן את הזכאות של הילד לגמלה מביטוח לאומי. נדריך אתכם למילוי התביעה, נעמוד לרשותכם בכל שאלה ונתדרך אתכם לוועדה הרפואית שאותה כנראה תצטרכו לעבור. במעט מהמקרים לא תצטרכו לעבור ועדה, וביטוח לאומי על סמך התביעה והחומר הרפואי יקבל החלטה.

במקרה של דחייה

במידה ותדחו, נמשיך לעמוד לרשותכם בהבנת הדחייה, ובסיכוי הערעור. במידה ונזהה שביטוח לאומי טעה בהחלטתו נגיש בעבורכם את הערעור.

במרבית המקרים בזכות הסיוע שלנו הורים מתקשרים אלינו בהוקרת תודה גדולה על הסיוע וקבלת הגמלה.

חשוב לדעת!

חלק מהילדים נולדים עם מחלתם או מוגבלותם כי מישהו התרשל או במהלך לידתם או במהלך מעקב ההריון. אם נזהה שזה המקרה, נציע לכם לפנות ליעוץ רפואי כדי שתחליטו האם אתם רוצים להתמודד גם עם מיצוי הפיצוי שמגיע לכם בעקבות הרשלנות זו.

בנוסף, במידה ולא הוחרגו עם לידתם או במהלך האבחון, לחלק מהילדים יש ביטוח סיעודי. גם בעניין הזה נסייע לכם במלוא האינפורמציה על התהליך וכל עוד אין צורך במעורבות משפטית נסייע לכם בקבלת הביטוח.

מה הסיוע שלנו נותן להורים וילדיהם

סייענו להורים לילדים עם מחלות נדירות שנדחו לקבלת גמלאותיהם. בנוסף גם הורים שתבעו תלות מוחלטת בזולת וילדיהם קיבלו ניקוד נמוך מ-10 נקודות המזכות בגמלה, חזרו אלינו ובהכנת המסמכים הרפואיים ובתדרוך ההורים להצגה נכונה של מצבם של ילדיהם בוועדה קיבלו את הגמלה.

גם הורים שלא ידעו על שינוי תקנות מהשנים האחרונות שחשבו שלא מגיעות לילדיהם קצבאות, עודכנו ותודרכו על שינוי בתקנות, כגון הורים לילדים עם שיתוק מוחין, שרגלי ילדיהם אינן משותקות, אך יש 2 גפיים שתפקודן לקוי, וקיבלו את הגמלה.

קבלת הכרה מביטוח לאומי

אחרי קבלת ההכרה מביטוח לאומי, נפתחו להורים זכויות נוספות כגון הנחה בארנונה ובמים.

הנושא הבא, אחרי קבלת הגמלאות שבו תזכו מאיתנו לסיוע , לפעמים במקביל לביטוח הלאומי, הוא בעניין המסגרת החינוכית שיקומית המתאימה לילד.

אם תפנו אלינו כשהילד בגיל חצי שנה עד 3, נסייע לכם בשיבוצו במעון יום שיקומי, או לקבלת סייעת במעון יום רגיל. בנושא הזה, סייענו להורים לקבל שעות סיוע למעונות רגילים עבור ילדם, וניהלנו מאבקים כאשר קוצצו מסיבות אלה או אחרות שעות הסיוע ילדם.

במצבים רפואיים מורכבים, גם סייענו להורים להשאיר את ילדם שנה נוספת במעון יום שיקומי.

אם תפנו אלינו, אחרי הגיעו של הילד לגיל 3, הפעם נסייע לכם במיצוי זכויותיו בחינוך. בין אם תבחרו לשלבו במסגרת חינוך רגילה ובין אם תחליטו שמסגרת חינוך מיוחד היא המסגרת המתאימה לו.

בתחום הזה עזרנו להורים לקבל סייעות אחרי שנדחו, להגדיל שעות סיוע, להיאבק על זכויותיהם להסעה בטוחה ועוד.

לעיתים, בתחומים האלה כשנושאים אינם מעוגנים בחקיקה או בתקנות בצורה ברורה, נדאג גם לעזור בחשיפה לתקשורת או/ו נפנה לסיוע של חברי כנסת וועדות הכנסת, כמו ועדת החינוך או ועדת העבודה והרווחה, או הועדה לזכויות הילד.

אחרי הדאגה לחינוך, נסייע לכם בדאגה לזכויות הרפואיות – טיפולים פרארפואיים, תרופות ואביזרי שיקום.

כאן דאגנו למשפחות לקבל טיפולים פרארפואיים אחרי שהקופות מסיבה זו או אחרת לא אשרו, או תרופה שאינה נמצאת בהתוויה של המחלה של הילד, אבל כן נמצאת בהתוויה למחלה דומה. מבחינת אביזרי שיקום, עזרנו למשפחה לקבל כיסא גלגלים ברמה גבוהה יותר משאושרה בשלב הראשוני וגם למיטה מתאימה לילד שבהתחלה שרירותית סורבה לה המיטה שרופאיו המליצו.

זכות נוספת שלה בעקבות מצבכם ומצב ילדיכם את עשויים להיות זכאים לה, היא סיוע בשכר דירה או בדיור. זו זכות שדורשת תנאים רבים ומגבילים, שלא הייתה דירה בבעלותכם מספר ילדים, מצב סוציואקונומי, מצב מוגבלות הילד ועוד. עדיין יש מקרים שבהסתכלות שלנו הורים נדחים לשווא, וכאן היו מקרים שאחרי שנדחו ההורים במעורבות חברי כנסת זכו לקבל סיוע שנשלל מהם.

ילדים אשר מוגבלים בניידותם, נתדרך אתכם לקראת ועדת ניידות והוועדה שלאחריה וועדת גודל רכב. במידה ונזהה בתום הועדה טעות בהחלטת הוועדה, נערער עבורכם.

ילדים אשר מוגבלים בניידות וילדים אשר תנועה באזור הכביש עלולה לסכן אותם, או בגלל מצב רפואי (לדוגמא לבקנות) או שיקול דעת המסכן או אותם או את התנועה (לדוגמא אוטיזם), זכאים לתו חנייה לנכה ולפטור מאגרת רישוי.

גם פה נאבק, במידה ונחשוב שאתם זכאים, עד שתקבלו את התו.

לדוגמה, במקרה מסויים, שנדחה 6 פעמים בגלל שיקול דעת מוטעה של רופא הוועדה של משרד הרישוי, ערער היועץ המשפטי שלנו 7 פעמים עד שהמשפחה קיבלה את התו.

הורים, שלמרות הקושי הרב בגידול ילד עם מוגבלות, ימשיכו לעבוד, או אחד או שניהם, זכאים גם לימי מחלה עודפים וגם לנק’ זיכוי במס הכנסה. גם בעניין הזה תקבלו את מלוא המידע ואם תתקשו מול המעסיק או פקיד השומה, נסייע לכם במכתבים מבהירים.

מסמכי העמותה

תוכן עניינים