קצבאות, הטבות מס והנחות להורי ילדים עם צרכים מיוחדים

להיות הורה לילד עם צרכים מיוחדים זה דבר מאתגר ומביא איתו המון קשיים. המדינה באה לעזור בקשיים הללו, אך לעיתים מוסיפה קושי נוסף של התעסקות ביורוקרטית מעייפת. חשוב לשלוט בכל ההטבות, הזכויות וההנחות שמגיעות לכם בתור הורים, ובדיוק בשביל זה הכנו לכם את המדריך הבא. המשיכו לקרוא כדי ללמוד כל מה שצריך לדעת לגבי זכויות לילדים עם צרכים מיוחדים והוריהם.

גמלת ילד נכה

ייתכן שילד בעל צרכים מיוחדים יהיה זכאי לקבל גמלת ילד נכה מביטוח לאומי. גובה הגמלה נקבע על ידי ועדה רפואית אשר בוחנת את רמת התפקוד של הילד, רמת התלות שלו בתמיכה חיצונית וטיפולים רפואיים הכרחיים עבורו. השיעורים האפשריים של הגמלה הינם 50%, 100% או 188%, והסכום של 100% גמלה הינו 2600 ₪, נכון להיום.

ניתן להיקבע כזכאים לגמלה החל מגיל 3 חודשים, ועד גיל 18 ו- 3 חודשים, עם זאת ישנם מצבים רפואיים כמו תסמונת דאון או לקות שמיעה, אשר מאפשרים את קבלת הגמלה כבר מיום הלידה.

על מנת להגיש בקשה לקבלת הגמלה יש להגיש מסמכים רפואיים רלוונטיים למוסד לביטוח לאומי. לאחר שליחת המסמכים ייקבע האם הילד זכאי לגמלת נכה, וייתכן שתוזמנו לוועדה רפואית נוספת בנוכחות הילד.

קצבאות, הטבות מס והנחות להורי ילדים עם צרכים מיוחדים
קצבאות, הטבות מס והנחות להורי ילדים עם צרכים מיוחדים

גמלת ניידות

גמלה זו מבטאת סל של הטבות הניתנות על ידי ביטוח לאומי, עבור הורים לילדים בעלי נכות אשר מגבילה אותם בניידות. ילדים בעלי נכות עלולים להוביל להוצאות נוספות משמעותיות שמטרתן לנייד את הילד ממקום למקום, ולכן המדינה מספקת סל זה. חלק מההטבות הקיימות בסל הן: קצבת ניידות חודשית, לימודי נהיגה, הלוואה עומדת למימון רכב חדש, או הלוואות למימון רכב נכה או אביזרים מיוחדים.

 

הטבות מס הכנסה

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, או לפי הגדרת המדינה “נטולי יכולת”, זכאים לקבלת שתי נקודות זיכוי מס מדי שנה. הטבה זו מסתכמת בסך של כ- 5,200 ₪ בשנה (נכון ל- 31/03/21). במידה והילד דרש להתגורר במסגרת דיור מחוץ לבית, ההורים רשאים לבחור בין הטבה זו לבין זיכוי מס בגין ילד שמתגורר בדיוק מחוץ לבית. ישנם גם מקרים בהם הורים לילדים נטולי יכולת זכאים לפטור ממס בעת משיכת כסף מקופת גמל.

 

הנחות בחשבונות המים, החשמל והארנונה

הורים של ילדים הזכאים לגמלת ילד נכה או גמלת ניידות זכאים לקבל הנחה משמעותית בחשבון המים, בהתאם לרשות המקומית בה הם מתגוררים. בנוסף, הורים אלו זכאים להנחה בחשבון החשמל. גם בארנונה ישנה הנחה להורי ילדים המקבלים גמלת ניידות או גמלת ילד נכה. כמו כן, קיימת הנחה בעקבות הוצאות גבוהות על טיפול רפואי, אשר יכולה להתקבל במידה והטיפול בילד גורר הליכים רפואיים רבים ויקרים.

 

תג נכה

במידה ולילד בעל צרכים מיוחדים יש מגבלת ניידות ואחוזי נכות, הוריו זכאים לקבל תג נכה המאפשר להם לחנות בחניית הנכים. הורה המקבל תג נכה גם זכאי לתשלום אגרת רישוי מופחתת. שימו לב, ניתן להנפיק תג נכה עבור שני רכבים אשר מסיעים את הילד בעלת מגבלת הניידות, אך רק אחד מהם זכאי לאגרה המופחתת.

 

מסגרות לגיל הרך

במסגרות לגיל הרך, בין גיל 3 חודשים ל- 3, ילדים בעלי צרכים מיוחדים יכולים להיות בעלי זכאות לסייעת פרטנית לפרק זמן של עד 4 שעות בכל יום. מטרת הסייעת לעזור לילד להשתלב במסגרת, בין אם זה משפחתון או מעון יום. כמו כן, פעוטות בעלי צרכים מיוחדים, אשר מקבל גמלת נכה, זכאים לשהות במעון יום שיקומי מגיל 6 חודשים ועד גיל 3. פעוטות שאינם זכאים לגמלה זו, זכאים למעון יום שיקומי החל מגיל שנה.

 

גנים ובתי ספר

על פי חוק חינוך מיוחד, כל תלמיד בעל מוגבלות כלשהי זכאי לקבלת שירותי חינוך מיוחדים, אשר מתאימים לרמת התפקוד שלו. לתלמידים אלו, אשר פעמים רבות ניצבים בפני קשיים במסגרות חינוכיות, צריכה להיבנות תכנית תמיכה מקיפה בשיתוף עם הצוות החינוכי של בית הספר, על מנת לשלב אותו בצורה מיטבית בכיתה או בגן.

במקרה ובו התמיכה של בית ספר רגיל אינה מספקת, ניתן לגשת לוועדת זכאות ואפיון, אשר מטרתה לקבוע האם הילד זכאי לשירותי חינוך מיוחד ולסל המשאבים המגיע איתם.

 

נגישות והגעה למסגרת החינוכית

במהלך כל התקופה שבה הילד הוא חלק ממסגרות חינוכיות, הוא זכאי לנגישות למוסד החינוכי בו הוא שוהה. ילדים בעלי נכות אשר מגבילה את יכולתם להגיע באופן עצמאי לגן או לבית ספר, זכאים לקבלת הסעה. ישנם גם מקרים בהם הילד זכאי לקבלת מלווה אישי להסעה.

 

זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעבודה

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים מקבלים תנאים מקלים במקומות העבודה שלהם, משום שישנה הבנה כי הם עלולים להצטרך יותר ימים פנויים על מנת לטפל בילד ובמצבו הרפואי. לכן, הורים אלו בעלי 18 ימי היעדרות מהעבודה בשנה, שמטרתם לסייע לילדם. ישנם גם מקרים בהם ניתן להיעדר עד 36 ימים בשנה, אך ימים אלו מתקזזים על חשבון ימי המחלה שלהם.

בנוסף, הורים לילד מתחת לגיל 18 אשר לוקה במחלה ממארת או כזו הדורשת טיפול בדיאליזה, יכולים לקחת עד 90 ימי היעדרות מדי שנה, על חשבון ימי המחלה או החופשה שלהם. חשוב לדעת גם כי אין להפלות או לפטר עובד מסוים בגלל מצבו הרפואי של ילדו, וכי המעסיק חייב, על פי חוק, להתאים את דרישות התפקיד לצרכים של העובד. כמו כן, עובד שהתפטר מעבודתו בגלל המצב הרפואי של ילדו יכול להיות זכאי לקבלת פיצויים.

 

לסיכום

ישנן הטבות רבות שהורים לילדים עם צרכים מיוחדים יכולים לקבל מהמדינה וממקומות העבודה שלהם. חשוב להכיר את כל הזכויות, ולדעת שאינכם מפסידים הטבות משמעותיות שיכולות לתרום למצבכם הכלכלי ורווחתכם הכללית.

תוכן עניינים