תלות בזולת

ילד בעל תלות בזולת בביצוע פעולות יומיומיות, באופן חריג ביחס לבני גילו, יכול להיות זכאי לקבל קצבת ילד נכה. במאמר הבא נסביר על ההגדרה של תלות בזולת, ואיך היא משפיעה על הזכאות לגמלה.

תלות בזולת – ההגדרה?

לפי ההגדרה של ביטוח לאומי, ילד בעל תלות בזולת הוא כזה שצריך סיוע רב, בהשוואה ליתר בני גילו. הסיוע נדרש בכל שעות היום עבור ביצוע פעולות יומיומיות, כמו הלבשה, אכילה, רחצה וניידות.

כדי לקבל זכאות לגמלה על תלות בזלות, הילד צריך לקבל ציון של 10 נקודות ומעלה במבחן התלות בזולת. קבלת סכום של בין 5 ל- 9 נקודות יזכה ב- 50% גמלה, וציון נמוך מ- 5 נקודות לא יזכה כלל בגמלה. כאן תוכלו לקרוא מידע נוסף על מימוש זכויות לילדים עם צרכים מיוחדים.

 

מבחן תלות בזולת

מבחן התלות בזולת מתבצע במסגרת ועדה רפואית לילדים מעל גיל 3 ומטרתו לבחון את התלות של הילד בזולת בביצוע הפעולות יומיומיות המפורטות לעיל.

במידה והילד לא יכול להגיע לוועדה בעקבות מוגבלותו הפיזית, חשוב לציין זאת בטופס התביעה שמוגש לביטוח לאומי. ישנם מקרים בהם יהיה ניתן לקיים את הבדיקה בבית הילד, ולחילופין ישנם מקרים בהם ניתן לקבוע זכאות גם ללא בדיקה פיזית של הילד.

תלות בזולת
תלות בזולת

מי עוד זכאי לגמלת ילד נכה?

מלבד תלות בזולת, יש עוד שתי הגדרות לילד נכה, לפי ביטוח לאומי: ילד הזקוק לטיפול רפואי מיוחד או ילד עם ליקוי מיוחד.

נפרט כאן כמה מהקטגוריות המפורטות באתר ביטוח לאומי המזכות ילד בגמלה:

 

עיכוב התפתחותי חמור

פעוט בין גיל 3 חודשים ל- 3 שנים שלא מסוגלים לבצע פעולות או תנועות אותם מסוגלים לבצע בני גילם.

 

צורך בנוכחות מתמדת של הזולת

ילד בין גיל 3 שנים לגיל 18 שנים שלא ניתן להשאיר אותו ללא השגחה, לכל פרק זמן, בעקבות אירועים רפואיים תכופים או ליקוי מסוים. לחילופין, ילד שלא מסוגל להבחין בגורמי סיכון לעצמו או לאנשים בסביבתו, ולכן הוא צריך השגחה בכל שעות היממה.

 

ילד עם ליקוי מיוחד

ישנה רשימה של ליקויים מיוחדים שהוגדרו על ידי ביטוח לאומי, כמו ירידה בראיה, פסיכוזה, אוטיזם או תסמונת דאון. הימצאות הליקוי אינה מזכה אוטומטית, חומרת הליקוי צריכה לענות על ההגדרות שנקבעו.

 

צורך בסיוע בתקשורת

ילד שהינו חסר מסוגלות להתקשר עם סביבתו ללא סיוע של גורם חיצוני.

 

טיפול רפואי מיוחד

ילד שזקוק להגיע לבית חולים או לקבל טיפול רפואי בביתו באופן קבוע בעקבות מצבו הרפואי. זה יכול להיות קבלת עירוי קבוע, דיאליזה, בדיקות רפואיות ועוד.

 

הגשת תביעה לקבלת גמלת ילד נכה

התביעה צריכה להיות מוגשת על ידי ההורה, או האפוטרופוס, של ילד בעל צרכים מיוחדים. ניתן למצוא את טופס התביעה באתר המוסד לביטוח לאומי. יש לצרף לטופס את כל המסמכים המתאימים שמעידים על הליקוי הרפואי או המחלה של הילד.

בכדי לעשות זאת יש לאסוף את המסמכים מבית החולים או כל מוסד רפואי בו הילד היה מאושפז. המסמכים יכולים להיות מרשמי תרופות, מידע על אשפוזי עבר, אבחונים וכל מסמך אחר שמעיד על המוגבלות הרפואית.

 

אחרי הגשת התביעה

התביעה צריכה להיבחן על ידי ועדה של ביטוח לאומי תוך 45 יום מיום הגשתה עם כל המסמכים הרלוונטיים. אלא אם אושרה הבקשה על סמך מסמכים בלבד, ביטוח לאומי יזמין את ההורה והילד לוועדה רפואית שתקבע את זכאותו לקצבה ואת השיעור שלה. במידה ותאושר התביעה, הסכום יתקבל בהתאם לאחוז הנקבע על ידי הוועדה מדי חודש ביום ה- 28.

 

ערעור על החלטת הוועדה

במידה והורי הילד אינם מרוצים מהחלטת הוועדה, הם רשאים להגיש ערעור עליה תוך 90 יום מקבלתה. יש לשלוח את הערעור בדואר או להגיש אותו פיזית בסניף ביטוח לאומי. לאחר הגשת הערעור, הילד ייאלץ להשתתף בוועדה רפואית נוספת, הוועדה לעררים, שתדון בטענות הערעור ותחליט האם הוא מתקבל.

יש הורים שנעזרים בשירות של עורך דין על מנת להבטיח את הצלחתם בוועדת העררים. לחילופין, ישנם ארגונים, כמו קול הזכויות, שפועלים למיצוי זכויות של ילדים עם צרכים מיוחדים וניתן להיעזר בשירותים ובייעוץ שלהם.

במידה והערעור לא יתקבל, ההורים יוכלו להגיש תביעה חדשה כ- 6 חודשים לאחר הגשת התביעה הראשונית, או בכל זמן במידה וחל שינוי במצבו הרפואי של הילד אשר עלול להשפיע על זכאותו לגמלה.

 

הטבות נוספות להורים לילד נכה

המדינה מבינה את הקושי הרב שיש בגידול ילד עם צרכים מיוחדים, ודואגת לספק להורים לילדים אלו זכויות נוספות על מנת לשפר את איכות החיים שלהם. בנוסף לגמלת ילד נכה, אלו הטבות נוספות שיכולות לסייע להורים לילד נכה.

 

פטור מתשלומי קופת חולים

הורים לילדים המקבלים גמלת ילד נכה זכאים להקלות בתשלומי קופת חולים. פעמים רבות, מקבלי הגמלה יהיו זכאים לפטור מתשלום השתתפות עצמית על שירותים שונים שילדם מקבל בקופת החולים, או עבור ביקור אצל רופאים קבועים. עקרונית, הזכאות אמורה להיות מועברת באופן אוטומטי מביטוח לאומי, אך לעיתים זה לא קורה, ועל ההורים להסדיר אותה בעצמם. חשוב לבדוק זאת ולהסדיר את ההטבה במידת הצורך, כיוון שהיא יכולה להיות תמיכה כלכלית משמעותית.

 

תג חניה לנכה

הורה לילד המקבל קצבת ניידות יכול גם להיות זכאי לקבלת תג חניה לנכה, כמו גם לתשלום אגרת רישוי מופחתת. על מנת לקבל את הזכאות יש להגיש פנייה למשרד הרישוי הכוללת מסמכים רפואיים, או אישור ממשרד הבריאות שמעיד על מוגבלות בניידות.

במידה והתקבלה הבקשה לקבלת תג חניה לנכה, הורי הילד יוכלו לקבל את התג עבור שני רכבים, וגם את ההטבה של תשלום אגרת רישוי מופחתת על הרכבים עליהם חל התג.

 

תעודת נכה

תעודת נכה יכולה להעניק לילדים ולהוריהם הטבות משמעותיות, כמו הנחה בתחבורה ציבורית, בכניסה לאתרים תיירותיים או מוזיאונים, ואישור אי עמידה בתור. התעודה אמורה להישלח אוטומטית מביטוח לאומי למשפחת הילד.

במידה והתעודה לא מגיעה או נאבדה, יש לפנות לסניף של ביטוח לאומי.

 

הנחות כספיות

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים יכולים גם לקבל הנחות כספיות משמעותיות מגופים שונים. ניתן לקבל הנחה בארנונה, הנחה בתשלום מס רכישה, הנחה בחשבון חשמל והמים וכו’.

על מנת לדעת לאילו הנחות אתם זכאים, יש להיכנס לאתר של כל אחד מהגופים. לדוגמה, שיעור ההנחה בארנונה משתנה בין עיריות שונות, כך שאין שיעור הנחה קבוע לכל יישוב.

 

הטבות בעבודה

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לימי היעדרות נוספים מעבודתם, שמטרתם ללוות את הילד לטיפולים הרפואיים השונים שהוא צריך. כל אחד מההורים זכאי לקבל עד 18 ימים נוספים בשנה על מנת לסייע לילד.

הימים יילקחו על חשבון ימי המחלה או ימי החופשה, לפי בחירתו. נוסף על כך, אחד מההורים זכאי ל- 18 ימים נוספים, בתנאי שההורה השני לא מימש אותם.

 

לסיכום

קשה להבין באופן מוחלט את החוקים הביורוקרטיים סביב הזכויות לילדים עם צרכים מיוחדים, אך חשוב לעשות מאמץ על מנת לקבל את כל מה שמגיע לכם. במידת הצורך ניתן  גם להיעזר בעמותות שמעניקות סיוע בתחום, כמו קול הזכויות. עמותת קול הזכויות כאן לסייע עבורכם!

תוכן עניינים