סוגי זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים

להיות ילד עם צרכים מיוחדים זה דבר לא קל, וכך גם להיות הורה לילד עם צרכים מיוחדים. ישנם קשיים רגשיים ורפואיים, אך גם קשיים ביורוקרטיים, אשר קשורים בקבלת כל ההטבות והזכויות מגיעות לילד שלכם ולכם. אנחנו כאן כדי לסייע לכם להתמודד עם הקשיים הללו, ולתת לכם את כל המידע הרלוונטי בנושא, המשיכו לקרוא את מאמר זה למידע נוסף אודות סוגי זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים.

גמלת ילד נכה

אחת ההטבות המשמעותיות ביותר עבור ילדים עם צרכים מיוחדים והוריהם היא גמלת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי. ישנם ליקויים שונים אשר מזכים בגמלה, אשר קשורים בצורך של הילד בטיפול מיוחד ובתלות שלו בזולת. מצבים כמו ליקויי ראייה, אוטיזם, תסמונת דאון, ליקויי שמיעה, בעיות תקשורת וכו’, מזכים בגמלה.

את הבקשה לגמלה יש להגיש למוסד לביטוח לאומי, ישירות אל הסניף המטפל שלכם באמצעות טופס תביעה. יש לצרף מסמכים רפואיים ורשמיים רבים אשר מעידים על הצורך של הילד בגמלה. לאחר מכן, ייתכן שתוזמנו לוועדה רפואית אשר תבחון את מצב הילד, ולבסוף ייקבע אחוז הגמלה שתקבלו (50%, 100% או 188%). במידה ואינכם מרוצים מהחלטת הוועדה, תוכלו לערער על ההחלטה, או לחילופין להמתין 6 חודשים ולהגיש בקשה נוספת.

סוגי זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים
סוגי זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים

גמלת ניידות

גמלה זו ניתנת מביטוח לאומי עבור הורים לילדים פגועי גפים תחתונות שהינם מוגבלים בניידות. היא כוללת את ההטבות הבאות: קצבת ניידות חודשית, הלוואה עומדת לקניית רכב, סיוע מקרן הלוואות לרכישת רכב, הלוואה לקניית והתקנת אביזרים מיוחדים לרכב ומתקן הרמה לרכב. ניתן לבחור בהטבה אחת בלבד או לשלב בין ההטבות, בהתאם להחלטת ביטוח לאומי בנוגע לצורך שלכם.

 

הנחה בתשלום ארנונה

לפי הקביעה של משרד הפנים, כל רשות מקומית מחויבת להפעיל מערך שמעניק הנחות בארנונה לאנשים שזקוקים לכך. ועדת הנחות בארנונה צריכה לבדוק את הזכאות של תושבי הרשות המקומיות להנחה ולקבוע מה ההנחה הספציפית שמתאימה לכל מצב. הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, אשר מקבלים גמלת ילד נכה מביטוח לאמי, זכאים להנחה בארנונה. שיעור ההנחה תלוי ברשות המקומית המסוימת בה אתם מתגוררים, אך חשוב להגיש בקשה עבורה.

 

הטבות במס הכנסה

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים מקבלים שתי נקודות זיכוי ממס הכנסה, אשר מנכות להם מס מהמשכורת. נקודות הזיכוי מפחיתות למעשה את סכום המס, וערכן משתנה כל תקופה מסוימת, בהתאם ליוקר מחייה ולעליית המדד.

במידה וילדכם מתגורר בביתכם ותלוי בכם בעקבות מצב רפואי, כמו עיוורון, אוטיזם, נכות פיזית, פיגור שכלי או מחלה כמו סיסטיק פיברוזיס, או לומד בחינוך מיוחד, הינכם זכאים לקבלת הטבה זו. שימו לב כי הזיכוי הוא על משכורת של הורה אחד בלבד, ועליכם לזכור לחדש את הזכאות שלכם מדי שנה.

 

תו חניה ואגרת רישוי מופחתת

הורים לילדים בעלי נכות, אשר זקוקים לרכב על מנת להתנייד, ילדים עיוורים, או ילדים אשר נקבע כי הם זקוקים לכיסא גלגלים, זכאים לקבלת תו חניית נכה. יש להגיש בקשה ליחידה לטיפול במוגבלי ניידות על מנת לקבל את תו החניה. בנוסף, חלק מאלו הזכאים לתו חניה, זכאים גם לתשלום אגרת רישוי מופחתת, אך זו הטבה שלא כל אחד מקבל. יש לבדוק מול משרד הרישוי האם אתם זכאים להטבה זו.

 

סימון אזורי חניית נכים

הרשויות המקומיות אחראיות על סימון חניית נכה סמוך לבית של ילד אשר עבר ועדת ניידות ונקבע כי הוא בעל 60% מוגבלות בניידות לפחות. על מנת לקבל את הסימון הנ”ל מחוץ לביתכם, עליכם לפנות לוועדת תחבורה עירונית ולצרף את המסמכים הרלוונטיים. שימו לב כי הרשות המקומית אינה מחויבת לסמן את חניית הנכה, כך שייתכן שתדחה את בקשתכם או לדרוש מכם לשלם על עלויות הסימון.

 

סיוע ברכישת דירה

משרד השיכון מעניק למשפחות, בהן חבר משפחה אחד או יותר מוכרים בביטוח לאומי כזכאים לקצבת נכות, סיוע ברכישת דירה. הסיוע יכול להינתן לאנשים שכבר יש ברשותם דירה, כמו לאלו שאינם בעלי דירה. הורים חסרי דירה, אשר ילדם מקבל גמלת ילד נכה או בעל 80% מוגבלות בניידות, זכאים לקבל הלוואה לרכישת דירה. הורים בעלי דירה, זכאים גם הם להלוואה לצורך שיפור תנאי הדיוק שלהם, לפי הצרכים של הילד בעל המוגבלות. על מנת לקבל סיוע זה, המשפחה צריכה לפנות לבנק למשכנתאות בכדי להנפיק תעודת זכאות לצורך קניית דירה חלופית.

 

הנחה במס רכישה של דירה

הנחה זו ניתנת להורים שילדם מקבל גמלת נכות מלאה של 100%, וגם בעלי אחוזי נכות לפי ביטוח לאומי. משפחה אשר תימצא זכאית לפי תנאים אלו, תקבל הנחה שמאפשרת לה לשלם מס רכישה של 0.5%, במקום 4.5%. על מנת לקבל את ההטבה יש להגיש בקשה למשרד מיסוי מקרקעין באזור המגורים שלכם ולצרף מסמכים רלוונטיים שמוכיחים את זכאותכם.

 

שירותים בהתפתחות הילד

ילדים עם צרכים מיוחדים מגיל לידה ועד גיל 18 זכאים לקבלת אבחון וטיפול על ידי צוות רב מקצועי, על מנת לסייע בהתפתחותם. ילדים מגיל לידה עד גיל 3 זכאים לטיפולים ללא הגבלה מאנשי המקצוע הבאים: קלינאי תקשורת, מרפא בעיסוק, פסיכולוג, פיזיותרפיסט ועובד סוציאלי. בגילאי 3 עד 6, הילדים זכאים ל-27 טיפולים בשנה מאחד מהמטפלים להלן, או 54 מכל המטפלים. בגילאי 6 עד 9, הילדים זכאים ל- 9 טיפולים במקצועות הבאים: ריפוי בדיבור, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה, ולא יותר מ- 18 טיפולים מדי שנה במקצועות הללו. מגילאי 3 עד 9, נדרשת גם השתתפות עצמית בסכום של 23 ₪ על כל טיפול שמתקבל.

 

סוגי זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים – לסיכום

המדינה מנסה לסייע בצורה משמעותית להורים לילדים עם צרכים מיוחדים, על מנת לשפר את איכות חייהם, אך לעיתים ההתעסקות הביורוקרטית יכולה להקשות. אנו ממליצים לכם להכיר את ההטבות והזכויות המפורטות לעיל ולדרוש אותן במידה ואתם זכאים אליהן.

תוכן עניינים