פטור ממס רכישת דירה להורה לילד עם מוגבלות

הורים לילדים בעלי מוגבלות זכאים לקבלת מגוון הטבות מהמדינה. מטרת ההטבות היא להעניק להורים סיוע כלכלי כדי להקל עליהם כמה שאפשר בסיטואציה המאתגרת בה הם נמצאים. במאמר הבא נסביר על גמלת ילד נכה, כתנאי לקבלת הטבות, ועל הטבת פטור ממס רכישת דירה להורה לילד עם מוגבלות.

גמלת ילד נכה

לפני שנסביר על ההטבה של פטור ממס רכישת דירה, צריך להכיר מושג נוסף חשוב – גמלת ילד נכה. הורים שמקבלים את הגמלה הזו, יהיו זכאים להטבות משמעותיות נוספות.

גמלת ילד נכה ניתנת להורים לילדים עם צרכים מיוחדים ושיעורה נקבע לפי הלקות של הילד ורמת התלות שלו בזולת. ילד בעל מספר לקויות יהיה זכאי לקצבה לפי הליקוי החמור יותר, אשר מזכה בסכום גבוה יותר.

ישנן מספר הגדרות שקובעות מי זכאי לקבל את הגמלה:

 

ילדים בין גיל 3 חודשים ל- 3 שנים

ילדים בין גיל 3 חודשים ל- 3 שנים אשר לא מבצעים את רוב פעולות הגוף או תנועות הראש, הגפיים והגו, אותן בני גילם מסוגלים לבצע.

פטור ממס רכישת דירה להורה לילד עם מוגבלות
פטור ממס רכישת דירה להורה לילד עם מוגבלותפטור ממס רכישת דירה להורה לילד עם מוגבלות

ילדים מגיל 3 שנים ועד 18 ו- 3 חודשים

ילדים מגיל 3 שנים ועד 18 ו- 3 חודשים שזקוקים לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות, כמו הלבשה, אכילה, רחצה, התניידות או שליטה על הפרשות.

 

ילדים מגיל 3 חודשים ועד 18 ו- 3 חודשים

ילדים מגיל 3 חודשים ועד 18 ו- 3 חודשים שזקוקים לנוכחות של הזולת בכל זמן ביממה בעקבות חוסר יכולתם להבחין בגורמי סיכון להם או לזולת, או לחילופין בשל מצב רפואי שדורש טיפול מיידי על ידי גורם מקצועי.

 

ילדים מגיל 3 חודשים ועד 18 ו-3 חודשים

ילדים מגיל 3 חודשים ועד 18 ו-3 חודשים שהינם בעלי ליקוי מיוחד, כמו לקות ראיה, פסיכוזה, אוטיזם, תסמונת דאון, וליקויים נוספים המפורטים באתר ביטוח לאומי.

 

שלבי מימוש הזכות לקבלת גמלת ילד נכה והטבות נוספות

על מנת לקבל את הזכאות לגמלת ילד נכה, יש לעבור מספר שלבים מול ביטוח לאומי:

 

הגשת התביעה

ניתן להגיש את התביעה דרך אתר ביטוח לאומי או לחילופין דרך הסניף הקרוב לביתכם. לטופס התביעה יש לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים שמציגים את המצב הרפואי של הילד שלכם, ומעידים על יכולתו להיות זכאי לקבלת הקצבה. חשוב לוודא שאתם מצרפים את כל המסמכים הנדרשים.

 

דיון בוועדה רפואית

ברוב המקרים, תוזמנו לוועדה רפואית על מנת לבחון את מצבו של הילד. ישנם מצבים בהם ניתן לקבוע את הזכאות ללא נוכחות הילד, אך יש גם מקרים בהם הילד ייאלץ להתייצב גם הוא. בוועדה בוחנים את מצב הילד ואת מידת התלות שלו. שימו לב! שלב זה לא חייב להתקיים בהכרח. ישנם מצבים בהם נקבעת זכאות לגמלה רק על סמך מסמכים. במקרה כזה, יש אפשרות לבקש להיבדק בוועדה תוך 45 ימים מקבלת הזכאות.

 

החלטת הוועדה

תוך מקסימום 45 ימים מקבלת התביעה עם כל המסמכים הנדרשים, תקבלו את ההחלטה של הוועדה הרפואית, עם הפרוטוקול של הוועדה הרפואית מצורף. ישנם גם מקרים בהם תיקבע זכאות זמנית. במקרה כזה, ביטוח לאומי ייפנה אליכם לקראת סיום תקופת הזכאות על מנת לקבל חומרים רפואיים נוספים ויזמן אתכם לוועדה רפואית נוספת.

 

ערעור על החלטת הוועדה

ניתן להגיש ערעור על החלטת הוועדה במידה ואינכם מרוצים ממנה. לעיתים אנשים סבורים כי שיעור הזכאות אינו תואם את מידת התלות של הילד או כי הילד צריך לקבל זכאות קבועה ולא זמנית. את הערעור יש להגיש תוך 90 יום מקבלת ההחלטה לוועדת הערר.

 

הגשה חוזרת

אם הבקשה והערעורים שלכם לא התקבלו, ניתן להגיש בקשה חוזרת כ- 6 חודשים לאחר הגשת התביעה המקורית, או לחילופין אם הנסיבות הרפואיות השתנו ועלולות לאפשר את הזכאות.

 

שיעורי הגמלה

לפי סוג הלקות ומידת התלות בזולת, הוועדה של ביטוח לאומי קובעת לאיזה אחוז מהקצבה זכאים ההורים, כאשר ישנן שלוש מדרגות:

 

שיעורי הגמלה של 1,268 ש”ח

 

50%

שיעורי הגמלה של 2,608 ש”ח

 

100%

שיעורי המגלה של 4,773 ש”ח

 

188%

 

הטבת פטור ממס רכישת דירה

לאחר שקיבלתם את הזכאות לקבלת גמלת ילד נכה, אתם תהיו זכאים לקבלת ההטבה של הנחה במס רכישת דירה.  הורים שמעוניינים לרכוש קרקע לבנייה, יכולים לקבל הטבה של תשלום מס רכישה מופחת, בשיעור של 0.5% על השטח בו יבנו את הדירה לצורך מגוריהם. כלומר, על יתר השטח, שאינו ישמש למגורים, ייאלצו לשמש מס רכישה רגיל. ההטבה מותנית בכך שיוכלו לבנות את הדירה תוך שנתיים.

 

שיעור ההטבה

ישנם מספר סוגים של שיעורי הטבות, אך לפני כן, יש להכיר את ההגדרה של “דירה יחידה”. דירה יחידה היא דירת מגורים, שהינה הדירה היחידה של תושב ישראל.

 

להלן שיעורי ההטבות:

 

ברכישת דירה יחידה ששווה עד 2.5 מיליון ₪

ברכישת דירה יחידה ששווה עד 2.5 מיליון ₪ ניתן לקבל פטור ממס על מדרגת התשלום הראשונה. על החלק שהינו עד 1.75 מיליון ₪, לא יהיה צורך בתשלום מס רכישה, ועל יתר הסכום ישולם מס רכישה של 0.5% משווי החלק הנותר.

 

ברכישת נכס שאינו דירה יחידה

ברכישת נכס שאינו דירה יחידה, או דירה יחידה שעולה מעל 2.5 מיליון ₪, מס הרכישה יהיה בשיעור של 0.5% משווי הדירה.

ישנן עוד תקנות הנוגעות ברכישת דירה במסגרת קבוצת רכישה או עבור משפרי דיור.

 

איך לקבל את ההטבה?

במידה וכבר קיבלתם את גמלת ילד נכה, עליכם לעבור את השלבים הבאים:

 

הגשת בקשה לרשות המיסים

עליכם לכתוב מכתב בקשה בו מפורט צורך המשפחה במעבר דירה בעקבות צרכי הילד. לאחר מכן, יש למלא טופס בקשה לפטור חלקי ממס רכישה וטופס הצהרה על רכישת זכות מקרקעין. המידע מביטוח לאומי יועבר לרשות המיסים על מנת שלא יהיה צורך לעבור ועדה רפואית נוספת, ולא יהיה צורך לצרף אישורים על אחוזי הנכות. יש לשלוח את כל המסמכים דרך הדואר אל מיסוי מקרקעין – הסניף המרכזי בירושלים.

 

אישור מבית המשפט לענייני משפחה

אחרי הגשת הבקשה לרשות המיסים, משפחות שהילד שלכם בעל גמלה בשיעור של 188%, או 100% נכות רפואית, יקבלו הפנייה לבית המשפט לענייני משפחה על מנת לאשר את הזכאות ולקבל את הפטור. ההורים צריכים לפנות בתור אפוטרופוסים של הילד לבית המשפט, ולבקש סעד הצהרתי וקבלת אישור עבור ההטבה. האפוטרופוס הכללי צריך להשיב לבקשה ולקבוע האם הוא מקבל את הבקשה. לאחר האישור, תתקבל ההטבה.

 

לסיכום

להיות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים זה לא קל, ולכן המדינה כאן על מנת להקל עליכם. קבלת גמלת ילד נכה תאפשר לכם להיות זכאים להטבות נוספות, ואחת מרכזית מתוכן היא פטור או הנחה ממס רכישת דירה. תלוי בשווי הדירה שאתם מעוניינים לרכוש, תוכלו להימנע מתשלום מלא של מס רכישה, שעלול להוות מעמסה כלכלית לא פשוטה.

יש לעקוב אחר ההוראות המפורטות לעיל על מנת לקבל את ההטבה. חשוב לא לזלזל בדרך של המדינה לסייע ולעזור לכם, כיוון שעל ידי מעקב אחר כל ההטבות שאתם זכאים להן, תוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים! אל תוותרו על הזכויות שלכם ושל הילד שלכם. למרות כל ההתעסקות הביורוקרטית שעלולה להיות קשה ומתישה, המטרה היא בסופו של דבר לסייע ולעזור לכם! כאן אתם יכולים למצוא גם פירוט נוסף על קצבאות, הטבות מס והנחות להורי ילדים עם צרכים מיוחדים.

תוכן עניינים