גמלת ילד עם אוטיזם

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים? אם הילד שלכם לוקה באוטיזם, המאמר הזה נועד בשבילכם. לא קל להיות הורים לילדים עם אוטיזם ואין ספק שאתם עושים את המיטב, מעל ומעבר. חשוב שתדעו שאתם לא לבד. אתם זכאים להכוונה ולתמיכה ובעיקר לתמיכה כלכלית שתאפשר לכם לרכוש את העזרה הטובה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם! 

במאמר זה תוכלו למצוא מידע כיצד לבקש גמלת ילד עם אוטיזם, מהם התנאים ומהן הזכויות שלכן. חשוב שתעמדו עליהן כדי לאפשר לעצמכם ולילדיכם רווחה כלכלית טובה יותר ועימה רווחה נפשית. 

 

ילדים עם אוטיזם

אוטיזם הנה הפרעה מולדת, נוירולוגית והתפתחותית, אשר האבחון שלה נעשה מגיל צעיר, עד כדי כמה חודשים. אוטיזם מאופיין כהפרעה בתקשורת, אשר משפיעה על ההבנה החברתית, על היכולת ליצור קשר חברתי מותאם ולעיתים אף על ניתוק חברתי. כיום המונח אוטיזם מתאר קשת של התנהגויות, המתארות סוגי התנהגות שונים שהם פועל יוצא של קושי בהבנה חברתית. תחת קשת זו נמצאות רמות תפקודיות שונות של האבחנה.

 

דרגות תפקוד של אוטיזם

תסמונת אסרפגר

החל מדרגת אוטיזם קלה, אשר פעם הייתה קרויה כתסמונת אספרגר. ילדים הלוקים בתסמונת זו מראים רמות תפקוד גבוהות, הם לרוב מתערים בחברה ואף מצליחים מבחינת תפקוד קוגנטיבי. עם זאת לרוב ההבנה החברתית שלהם לקויה וההתנהגויות שלהם יכולות להתפרש כלא מותאמות.

גמלת ילד עם אוטיזם
גמלת ילד עם אוטיזם

דרגות תפקוד קלות – נמוכות

מעבר לתסמונת אספרגר, ישנן רמות שונות של תפקודים אוטיסטיים: החל מתפקוד קל המאפשר עצמאות ועד לתפקודים בינוניים ונמוכים, הדורשים השגחה מתמדת של מבוגר או של איש הוראה. ילדים בתפקודים אלו דורשים תיווך כמעט בכל תחומי החיים. הם לרוב אינם עצמאים, אך יכולים ליצור תקשורת עם אחרים. בטווחים הנמוכים ישנם ילדים אשר אינם מדברים ומכאן שהקושי בהטמעתם בחברה גדל.

לאור כל אלו, הורים לילדים כאלה זקוקים לתמיכה רבה, הכוונה של אנשי מקצוע בתחומים שונים לרבות חונך צמוד.

 

מקצועות הנדרשים כעזרה לילדים עם אוטיזם

כאשר מדובר באוטיזם קל בקרב ילדים בוגרים יחסית, הם יזדקקו לרוב לתיווך חברתי. ניתן להצמיד להם סייעת בבית הספר, או מורה פרטית שתלווה אותם מבחינה קוגנטיבית.

כאשר מדובר על ילדים צעירים, ישנם מגוון אנשי מקצוע להם יזדקקו:

 

אנשי חינוך מיוחד

מסגרת חינוכית כשאר הילדים, אלא שפה יש צורך בהתאמה לרמתם ותפקודם הן החברתי והן הלימודי. מורים מתחום החינוך המיוחד אשר יעטפו את הילד בהתאמת הלימודים לצרכיו ורמת התפתחותו.

 

סייעת צמודה

לעיתים נדרשת סייעת צמודה לשם למידת התנהגות חברתית או לשם מניעת פגיעה בעצמם. ישנם ילדים אשר בעת תסכול נוטים לפצוע את עצמם או אחרים וזקוקים לדמות מוכרת שתרגיע אותם.

 

מנתח התנהגות

מעבר לכך, ההורים יוכלו להעזר במנתח התנהגות, שיתבונן בילד ובצרכיו, יתאים לו תוכנית אישית, ויתאים לו את הדמויות המקצועיות להן הוא זקוק, תוך מתן הכוונה להורים. הוא יכול להיות ה”case manager” שיתכלל את שאר בעלי המקצוע.

 

קלינאית תקשורת

קלינאית תקשורת תעבוד עם הילד על יצירת תקשורת תקינה, דיבור נכון ומיומנויות משחק.

 

מרפאה בעיסוק

מרפאה בעיסוק תעבוד עם הילדים על מיומנויות בסיסיות להשגת עצמאות, החל מהיגיינה ועד לנסיעה בתחבורה ציבורית.

 

טיפול רגשי

ינתן לרוב לילדים החל מבית ספר יסודי, כשהעדפה היא טיפול באומנויות, בעלי חיים או גינון. גם כאן ישנו דגש על תיווך מיומנויות חברתיות ויצירת רווחה נפשית.

 

פסיכולוגית

הפסיכולוגית מאבחנת את הילד ואת צרכיו בשלבים השונים בהתפתחותו. היא מספקת הדרכת הורים ואף טיפול רגשי להורים בעת הצורך.

 

פסיכיאטרית

תלווה את ההורים לשם אבחון הילד ובעת התנהגויות קיצוניות. ילדים רבים במיוחד בתפקודים נמוכים נעזרים בתרופות לשם תפקוד יומיומי תקין והפסיכיאטרית אמונה על כך.

 

זכאות כלכלית

לאור הטיפולים הרבים להם נזקק הילד ולליווי שלו נזקקים הוריו, ניתן סל שירותי זכאות לכל ילד שאובחן כבעל אוטיזם. עם האבחנה הראשונית לאוטיזם, זכאי הילד לקבל שירותי ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול רגשי ולעיתים גם ניתוח התנהגות וחונכות צמודה. זהו סל בסיסי שניתן להורים, אולם עליהם מוטלת המשימה למצוא את אנשי המקצוע, כשהם יכולים להיות מלווים על ידי הרווחה. חשוב לציין שכל משפחה לילד עם צרכים מיוחדים זכאית לפתוח תיק ברווחה ולקבל עזרה ללא תשלום מעובדים סוציאלים שילוו את המשפחה בצרכיה השונים לאורך השנים.

 

קבלת גמלת ילד עם אוטיזם

גמלת ילד עם אוטיזם תחשב למעשה בביטוח הלאומי כקצבת נכות, והיא ניתנת לילד עם אבחון החל מגיל 91 יום ועד הגיעו לגיל 18. חשוב לציין שהילד יהיה זכאי לשירותי חינוך מיוחד עד לגיל 21, ולאחר מכן ישנן מסגרות שונות הנותנות מענים שונים לילדים עם אוטיזם בכל רמות התפקוד.

לשם קבלת הקצבה נדרש אבחון מקצועי מאנשים המקצוע הבאים:

  • פסיכיאטר
  • פסיכולוג קליני או שיקומי או חינוכי
  • אבחון רפואי מרופא שיקומי או מנוירולוג
  • אבחון או דוח המפרט את כלי האבחון, כגון: DSM- ספר לאבחנת מחלות נפשיות.
  • בנוסף מילוי טפסים מקצועיים מאתר הביטוח הלאומי.
  • דוח תפקודי- חינוכי: ניתן להוסיף אותו, אך אינו בגדר חובה. הוא דוח הניתן מהמסגרת החינוכית על תפקודו של הילד ויכולותיו הלימודיות.

 

סך הקצבה הניתנת מהביטוח הלאומי מגיע לסכום חודשי של עד 2,608 ₪. אולם ילדים המאובחנים כבעלי נכויות שונות יהיו זכאים לקצבה כפולה או משולשת. כך למשל ילד עם אוטיזם הלוקה בנפשו או בעל CP (נכות גופנית), יהיה זכאי לסכום גבוה יותר.

בנוסף לקצבה כספית מביטוח לאומי, הילדים יהיו זכאים לטיפולים מאנשי מקצוע, לפי המפורט לעיל. הזכאות תינתן דרך קופת החולים. במסגרות החינוך והרווחה ישנם אנשי מקצוע המעניקים טיפולים מקצועיים לילדים וניתן להיעזר גם בהם.

 

אל תשארו לבד!

כיום ישנה הבנה חברתית רחבה כלפי תחום החינוך המיוחד ובפרט כלפי ילדים ואנשים עם אוטיזם. המידע היום נפוץ או רחב. אם ילדיכם אובחן כבעל אוטיזם אל תשארו לבד! ישנן עמותות המאגדות תחתן מידע רחב על כלל השירותים המגיעים לבעלי אוטיזם, בכל התפקודים והגילאים. עמותות אלו מספקות ליווי צמוד ומקיף להורים.

כמו כן, העזרו בצוות החינוכי בבית הספר לרבות יועצת, פסיכולוגית ואנשי הטיפול השונים. כפי שצוין קודם לכן, גם שירותי רווחה יוכלו לתת לכם מענה וליווי צמוד.

 

לסיכום

גידול ילד עם אוטיזם זוהי מלאכת קודש ולא פשוטה בכלל. הורים לילדים עם אוטיזם, במיוחד בדרגות תפקוד בינוניות ונמוכות, זקוקים לליווי מקצועי צמוד, לתמיכה רגשית ולעזרה בבית. כיום, כשהמודעות כלפי אוכלוסייה זו גדלה, ישנם מגוון שירותים הניתנים לילדים והוריהם וחשוב שתדעו את זכויותיכם ואל תהססו לפנות לגורמים הנכונים ולבקש אותם! זכרו, כל ילד מיוחד הוא עולם ומלואו. 

תוכן עניינים