לוגו קול הזכויות חדש סופי לבד

זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים בתחום התחבורה והניידות

להאזנה:

 

פעמים רבות, ילדים עם צרכים מיוחדים הם גם בעלי מוגבלות בניידות, וצריכים סיוע, הטבות והנחות בנושא זה. במאמר הבא נפרט את כל הזכויות הקשורות לתחום התחבורה והניידות שמגיעות לכם ולילדכם. קראו מאמר זה למידע נוסף אודות זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים בתחום התחבורה והניידות, ההטבות, ההנחות ועוד.

 

משרד הרישוי – תו חניה ואגרת רישוי מופחתת

בתור הורים לילד עם צרכים מיוחדים, אתם זכאים לקבל תו חניה אשר יאפשר לכם לחנות במקומות המיועדים לנכים, או במקומות שבהם החניה אסורה במקרים הבאים:

  • החניה אינה מסכנת הולכי דרך ורכבים ולא מונעת את המעבר החופשי שלהם
  • החניה לא יוצרת הפרעה ממשית בתנועה
  • לא קיים מקום אחר בסביבה בו החניה מותרת

 

חלק מההורים שזכאים לקבלת תו חניה, יכולים גם לקבל הטבה של תשלום אגרת רישוי מופחתת. הטבה זו נקבעת על ידי רופא משרד הרישוי.

זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים בתחום התחבורה והניידות
זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים בתחום התחבורה והניידות

 

איך נקבעת הזכאות לתו חניה?

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים זכאים לקבלת תו חניה בתנאים הבאים:

  • במידה והילד בעל נכות אשר גורמת לכך שהוא צריך רכב באופן תמידי, כאמצעי תנועה, בגלל שהוא בעל מוגבלות בגפיים התחתונות.
  • במידה והילד בעל דרגת נכות של 60% לפחות, והוא חייב להתנייד באמצעות רכב על מנת לא לפגוע במצבו הבריאותי.
  • במידה ורופא מוסמך קבע כי הילד בעל מוגבלות בהליכה אשר גורמת לכך שהוא חייב להתנייד באמצעות כסא גלגלים.
  • במידה והילד הינו עיוור, בעל תעודת עיוור ומוכר באגף השיקום של משרד הרווחה.

 

על מנת לקבל את תו החנייה, יש לפנות ליחידה לטיפול במוגבלי ניידות של משרד התחבורה, ולצרף את כל המסמכים הדרושים המפורטים באתר משרד התחבורה.

 

איך נקבעת הזכאות לאגרת רישוי מופחתת?

על מנת לקבל את הטבת אגרת הרישוי המופחתת, יש להגיש פנייה לאגף הרישוי. רופא אגף הרישוי רשאי לדחות או לאשר את הבקשה. במידה ותאושר, תתקבל אגרת הרישוי המופחתת רק עבור רכב אחד, אשר רשום על שם הורה הילד.

 

סימון אזורי חניה ברשות המקומית

כל רכב נכה זכאי לכך שיוצב תמרור חניה לרכב נכה באזור הבית שלו. כל אחד שעבר ועדת ניידות בלשכת הבריאות המחוזית, ונקבע כי הוא בעל לפחות 60% מוגבלות בניידות, זכאי להטבה זו.

 

איך להגיש בקשה לסימון אזור חניה?

כדי לקבל הטבה זו, על הורי הילד לפנות לוועדת תחבורה עירונית, שנמצאת תחת אגף התנועה של הרשות המקומית. לפנייה יש לצרף את המסמכים הדרושים: צילום רישיון רב, אישור אחוזי הנכות מביטוח לאומי, צילום תעודת זהות ואישור על קבלת תו נכה ממשרד התחבורה.

חשוב לדעת כי אין חובה בחוק לאשר את הצבת תמרור החנייה, והתקנות משתנות בין כל רשות מקומית, כך שאין הבטחה שהבקשה שלכם תתקבל. בנוסף, רשויות מקומיות מסוימות דורשות תשלום בגין הסימון.

 

גמלת ניידות של ביטוח לאומי

גמלת ניידות היא גמלה שמוענקת על ידי ביטוח לאומי להורים של ילדים שהינם פגועי גפיים התחתונות, דבר הגורם למגבלת בניידותם. הגמלה מעניקה מספר הטבות:

 

קצבת ניידות חודשית

הטבה זו מוענקת לבעלי רכב, אך גם לחסרי רכב. זוהי קצבה חודשית אשר משלמים למוגבלי ניידות בתור השתתפות בהוצאות שלו על דברים הקשורים לניידות.

 

הלוואה לרכישת רכב

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים זכאים להלוואה עומדת עבור קניית רכב חדש, על מנת לממן אופן חלקי את המיסים שחלים על כל רכב שנרכש. השיעור של ההלוואה שייקבע יהיה בגובה של 75% משיעור הליקוי שנקבע בוועדה הרפואית. כלומר, אם קבעו לכם 100% מוגבלות בניידות, ההלוואה תהיה בגובה של 75%.

במידה והצרכים של הילד שלכם מחייבים אתכם לרכוש רכב גדול יותר, על מנת להכניס את הילד עם כיסא הגלגלים לתוכו, יפנו את הילד לבדיקת גודל רכב מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

לצורך כך, עליכם לפנות למחלקת ניידות בסניף שלכם, ולנמק מדוע יש לכם צורך ברכב גדול יותר, כמו גם לצרף את מידות כיסא הגלגלים. בנוסף, במקרים בהם המכון יבחן את מצבו הרפואי של הילד ויקבע כי יש לו צורך ברכב גדול יותר בשל נסיבותיו הרפואיות, תקבלו המלצה על כך וכן קביעה בנוגע לאיזה רכב הוא המתאים עבורו.

 

סיוע מקרן הלוואות לרכישת רכב

ביטוח לאומי יכול להעניק להורה לילד עם צרכים מיוחדים אשר צריך לקנות רכב גדול, לצרכי ילדו, הלוואה על מנת לרכוש את הרכב, בנוסף להלוואה העומדת למימון המיסים, עליה מפורט לעיל. קרן ההלוואות יכולה להעניק סיוע בשיעור של 80% מערך הרכב, בניכוי המיסים. במידה וההורים נדרשים להחליף רכב, הסיוע שיתקבל הינו בגובה ההפרש בין הרכב שהם מוכרים, לרכב שהוא רוכשים. סיוע זה נהפך למענק לאחר חמש שנים מרכישת הרכב.

 

הלוואה עבור אביזרים מיוחדים לרכב

ילדים בעלי מוגבלות בניידות צריכים, לעיתים קרובות, אביזרים מיוחדים שיסייעו להם בהתניידות. הלוואות בנושאים אלו ניתנות למי שזקוק לכיסא גלגלים, ואף צריך רכב אליו הוא נכנס עם כיסא גלגלים. ההלוואה ניתנת עבור אביזרים שהינם מאושרים על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. גובה ההלוואה מגיע לעד 95% מעלות האביזרים וההתקנה שלהם.

הורים אשר מקבלים את הטבה זו בגין האביזרים, נדרשים להתחייב על ביטוח האביזרים על כל הערך שלהם ביום הרכישה.

 

הלוואה עבור מתקן הרמה לכיסא גלגלים לרכב

גם הלוואה זו ניתנת לילדים אשר נקבע כי הם זקוקים לכיסא גלגלים, ומיועדת עבור מכשיר לרכב שייעודו הוא להרים את כיסא הגלגלים לתא המטען של הרכב או לגג שלו. גובה הלוואה זו מגיע ל-95% ממחיר המתקן, כולל מחיר ההתקנה והמיסים שחלים עליו, ויכול להיות לסכום של 3,280$ כולל מע”מ.

 

לסיכום

חשוב להכיר את כל הזכויות הרלוונטיות בתחום התחבורה והניידות. בסופו של דבר, זה יכול לכם ולילד שלכם להתנהל יותר טוב בצורה כלכלית ולחיות ברווחה ובכבוד.

תוכן עניינים