זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

ילדים עם צרכים מיוחדים צריכים לקבל סיוע והטבות מהמדינה, אך הדבר נכון גם עבור ההורים של ילדים אלו. גידול ילד עם צרכים מיוחדים זה דבר מסובך שדורש הרבה סבלנות, רגישות וחוזק נפשי. המדינה מעניקה מגוון של הטבות וזכויות להורים, וחשוב שכל הורה יכיר את מה שמגיע לו לקבל. המשיכו לקרוא כדי להכיר טוב יותר את זכויות ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים.

גמלת ילד נכה

מדובר בגמלה חודשית אותה מספק המוסד לביטוח לאומי, המיועדת להורים שמטפלים בילדים בעלי נכות. קבלת הגמלה תלויה בכמה קריטריונים הקשורים במידת התלות של הילד בזולת ובמצבו הרפואי. על מנת לקבל את הגמלה, יש להגיש בקשה לביטוח לאומי ולצרף מסמכים רלוונטיים שמוכיחים את נכות הילד.

הגמלה מוענקת בשלוש מדרגות – 50%, 100% ו-188%.

 

שיעור גמלה מוגדל עבור ילד עם אוטיזם

ביטוח לאומי מעניק תוספת לגמלת ילד נכה עבור ילדים שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, שהינם בני 3 ומעלה ובעלי תלות מלאה בתמיכת הזולת. מדובר על ילדים שנזקקים לעזרה בכל שלב ביממה, על מנת לבצע את כל פעולות היומיום, כגון אכילה, רחצה, ניידות, הלבשה והיגיינה אישית.

זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים
זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

הנחה בחשבון החשמל

הורים לילד שמקבל גמלת ילד נכה זכאים גם להנחה בתשלום חשבון החשמל, בשיעור של 50%, על 400 הקוט”ש הראשונים בכל חודש. ההנחה מוענקת עבור שימוש ביתי בלבד, ולא עבור שימוש עסקי או מסחרי.

 

הנחה בחשבון המים

גם הנחה זו מוענקת רק לצרכנים ביתיים, עבור הנכס בו הם גרים. כל אזרח במדינה זכאי ל- 3.5 מ”ק לחודש בתעריף מים נמוך, אך הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים זכאים ל- 3.5 מ”ק נוספים לחודש בתעריף נמוך זה. ההנחה מתקבלת אוטומטית כיוון שביטוח לאומי מעביר את הנתונים לרשות המים. במידה ואינכם מקבלים את ההנחה, ואתם זכאים לה, עליכם ליצור קשר עם רשות המים.

 

השירות לטיפול באדם עם אוטיזם

משרד הרווחה מעניק שירות עבור ילדים על הספקטרום האוטיסטי הכולל מספר שירותים הזמינים באזורים מגורים שונים.

המשפחות שהוכרו על ידי משרד הרווחה בעלות זכאות לדברים הבאים:

  • סומכים עבור הילד – מתאים לילדים מעל גיל 3, עבור כמה שעות אחרי הצהריים. תשלום הסומך דורש גם השתתפות של ההורים.
  • הפניה לייעוץ וטיפול בבעיות הקשורות למיניות.
  • מסגרת מעון יום שיקומי עבור ילדים עד גיל 3.
  • קייטנות יום בחופשות ובחגים.
  • מועדוניות המספקות פעילויות פנאי בשעות אחר הצהריים.
  • נופשונים. כל ילד זכאי ל- 15 יום נופשון בשנה.
  • מסגרות דיור מחוץ לבית.

 

נקודות זיכוי במס הכנסה

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לשתי נקודות זיכוי במס ההכנסה, שמשמעותן שפחות מס מנוכה מכל משכורת. יש אפשרות לחלק את נקודות זיכוי המס בין ההורים, או להעניק אותן רק להורה אחד.

הבקשה עבור נקודות הזיכוי מוגשת מדי שנה, כך שחשוב לזכור להגיש כל שנה מחדש. על מנת לקבל את נקודות הזיכוי, ההורים נדרשים לפנות לפקיד השומה במס הכנסה הקרוב לביתם ולהגיש את כל המסמכים הנדרשים המפורטים באתר מס הכנסה.

 

הנחה בתשלום ארנונה

המדינה מנחה את הרשויות המקומיות להעניק הנחה בתשלום הארנונה, אך אין סטנדרט קבוע, וכל רשות מקומית מחליטה כיצד היא רוצה לתת אותה.

המקסימום של ההנחה הוא בגובה של 33% ועד 100 מ”ר. על מנת לקבל את ההנחה יש לפנות לאגף הארנונה בעירייה או ברשות המקומית שלכם.

 

תו חניה והנחה באגרת הרישוי

תו חניה מאפשר לכם לחנות בחניות הנכים המסומנות או במקומות בהם החנייה אינה מותרת, וכן להגיש בקשה מהרשות המקומית לסימון חניית נכה בסמוך לביתכם. על מנת לקבל את התו יש להגיש בקשה למשרד הרישוי המחוזי הקרוב לביתכם.

 

הנחה במס רכישת דירה

על פי תקנות המקרקעין של המדינה, הורים לילדים בעלי 100% נכות רפואית, זכאים לקבלת הנחה על מס רכישת הדירה. הורים אלו ישלמו מס רכישה בגובה של 0.5%, לעומת יתר האנשים שמשלמים 4.5%. ההורים זכאים לממש את הטבה זו פעמיים במהלך חייהם.

 

זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים במקום העבודה

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, אשר עובדים לפחות שנה במקום עבודה מסוים, רשאים לקבל 15 ימים בשנה עבור היעדרות שמטרתה לסייע לילדם. הימים ייחשבו כימי המחלה הציבוריים של ההורה, או כחלק מימי החופשה, הבחירה תלויה בהורה.

נוסף על כך, אחד מן ההורים זכאי לקבלת 15 יום נוספים במשך השנה על היעדרות הקשורה לסיוע לילד. שימו לב כי מדובר רק בהורה אחד שרשאי לקבל את הימים הנוספים, ולא ניתן לממש הטבה זו עבור שני ההורים.

 

העסקת עובד זר

ילדים עם צרכים מיוחדים יוכלו לקבל היתר העסקה לעובד זר בנסיבות הבאות:

  • הילד צריך השגחה וליווי תמידיים ברוב שעות היממה בגלל מצבו הרפואי, והוא אינו מסוגל להשתתף במסגרת לימודית או טיפולית אחרת.
  • הילד משתייך למסגרת לימודים המחייבת אותו בהגעה עם מטפל מלווה, על מנת להעניק לו סיוע פיזי.
  • הילד בעל מצב רפואי מיוחד שמחייב טיפול תמידי, ממושך וצמוד, גם במשך השעות בהן הוא נמצא בבית.

 

טיפולים בקופת החולים

ילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לקבלת 3 טיפולים פרא-רפואיים בשבוע מספק המוכר למדינה. הטיפולים הניתנים הינם: פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק או ריפוי בדיבור. כל ילד זכאי לשירות זה, החל מגיל האבחון שלו ועד גיל 18, אלא אם הוא מממש את זכות זו בגן תקשורת או במעון יום שיקומי.

 

הסעות וליווי

כל ילד עם צרכים מיוחדים, בגיל 3 עד 21, זכאי לקבלת הסעה מביתו ועד לבית הספר או המוסד החינוכי בו הוא לומד. ועדת השמה של העירייה או הרשות המקומית היא זו שמכריעה בנוגע לזכאות להסעה בטיחותית. ישנם גם ילדים שוועדת ההשמה קבעה כי הם זקוקים לליווי של מבוגר, בנוסף להסעה.

תוכן עניינים